Několik rad a informací týkající se rodokmenů, průkazů původu a výběru štěněte.

Na úvod uvádím e-mail s fotografií a dotazem, který jsem také dostal od majitele tzv. "moskeváka"

Dobrý den!

Obracím se na Vás s velikou prosbou. Před nedávnem jsme koupili štěně (jeho foto posílám) s tím, že jde o "Moskeváka", ale po shlédnutí Vašich stránek jsem na pochybách. Maminku jsem viděl a ta "moskevák " byla. Prosím Vás jestli by jste se mohli podívat a napsat mi Váš názor. Narozené štěně je únorové.

                                                                                             Předem moc děkuji.

                                                                                                                                    pan  X Y (jméno neuvádím)

Moje odpověď panu X Y:

Zdravím Vás pane X Y,
 
po shlédnutí Vašeho psa Vás musím zklamat (i když nejsem odborník a sám psi neposuzuji), protože Vás pes sice asi "moskeváka" potkal - píšete, že matka asi odpovídala standardu, ale jinak v něm vidím hodně z ovčáka (především hlava!). V dodatku Vám zasílám výtah ze standardu, týkající se především zbarvení (o hlavě jsem již psal) a zvýraznil jsem v čem barevně vůbec neodpovídá.
Ten, kdo Vám jej prodal by měl vědět jakým psem nechal fenu nakrýt (popravdě by nás zajímal jak majitel feny, tak majitel psa - protože moskeváků je tady pořád málo). Nebo nedával na fenu pozor nějaký jiný pes fenu překryl. Pro zajímavost sousedé naproti nám mají malou fenku (pouliční směs), tak měla v dubnu štěňata a ze dvou, která jim zůstala je jedno štěně kokršpaněl a druhé asi moskevák (bez charakteristické hrubé hlavy a s neodpovídajícím zbarvením - také nemá patřičné bílé skvrny)
 
S pozdravem !
Jakoubek
můžete mi i zavolat na 602 28 28 43
Osenice 22.7.2004
DODATEK:
Zbarvení. Zrzavě - strakatý, skvrnitý bílý se zrzavými nebo šedohnědými skvrnami. Charakteristický je bílý hrudník, límec, přední končetiny do lokte a zadní do bérce, konec ocasu, dále také tmavé kruhy kolem očí a čerň na uších, bílá prohlubeň na čele.

   Nevím, kolik pan X Y za štěně svého "moskeváka" zaplatil, ale z výsledku vidíte, že za své peníze dostal to co vlastně nechtěl. Musíte si uvědomit, že pro laika jsou všechna štěňata stejná nebo podobná - samozřejmě krásná.

Proto několik zásad, na které je potřeba dbát při koupi čistokrevného štěněte (nejen moskeváka):

     1. Zjistěte si adresy chovatelských stanic (z internetu, z inzerce v kynologických časopisech . . .).

     2. Kontaktujte tyto chovatelské stanice, informujte se zda ještě chovají, zda mají nebo budou mít štěňata, v jakém chovatelském klubu jsou organizováni, (viz. informace o chovu tzv. štěňat s PP)

     3. Na základě získaných informací si vyberte některé tyto stanice, znovu je kontaktujte a domluvte si návštěvu. Můžete si domluvit i návštěvu ve stanici, kde momentálně nechovají, ale jsou ochotni Vám psi předvést a jsou ochotni Vám něco o psech říci a poradit Vám.

     4. Na návštěvě sami zhodnotíte (i podle chováni majitelů) za jakých podmínek jsou psi chováni. Nechte si ukázat všechny psi, které ve stanici chovají. V jakém stavu jsou psi, případná štěňata, jak se chovají (zda nejsou ustrašená nebo naopak bezdůvodně útočná). Posuďte, zda jste náhodou nenarazili na výrobnu štěňat, kde jde jen o počty, peníze a odbyt. Celkem častým jevem je i nechvalné vyjadřování o jiných chovatelských stanicích a nekritické vychvalování té vlastní. Nechte si předložit rodokmeny potenciálních rodičů, i s případnými veterinárními posudky  - např. dyspalzie kyčelního kloubu (DKK) - pro plemeno moskevský strážní pes doporučuji vyšetření na DKK (i když to třeba klub nevyžaduje)!! Nechte si ukázat kupní smlouvu, kterou při koupi štěněte budete podepisovat (nesepisuje-li chovatelská stanice při prodeji kupní smlouvu na štěňata - odcházejte). Prostě snažte si udělat jakýsi komplexní dojem o fungování chovatelské stanice.

     5. Po těchto návštěvách si vše v klidu rozmyslete a vyhodnoťte, případně shánějte další informace a vědomosti.