Zajímavý článek v časopise: "Hlásí se policie":

http://www.mita-press.cz/hsp/2003/03/14.html

 

Je fantastický hlídač, ochránce nejen svěřeného objektu, ale také vašich dětí
Moskevský strážní pes

Plemeno moskevský strážní pes je v celé Evropě rozšířeno poměrně málo, v naší republice máme pouze několik jedinců. V poslední době se pomalu dostává do povědomí chovatelů nejen pro svůj vzhled, ale především pro své povahové vlastnosti, které jsou bezkonkurenční.

Velkého, silného psa, nenáročného na životní podmínky, s dobrým čichem, se silným vyrovnaným typem vyšší nervové soustavy, dostatečně ostrého a nedůvěřivého k cizím, ale dobře učenlivého a oddaného svému pánovi, se rozhodla pro své potřeby vyšlechtit ruská armáda po druhé světové válce. Práce byla zadána stanici "Rudá hvězda". Metodiku šlechtění zpracoval a celý proces vedl generálmajor G. N. Medveděv, vedoucí školy vojenské kynologie. Šlechtění probíhalo po linii reproduktivního křížení bernardýna, kavkazského ovčáka a ruského strakatého loveckého psa (některé zdroje uvádí jako původní plemena pouze první dvě uvedené) a pak následným křížením pečlivě vybíraných potomků.

Od kavkazského ovčáka zdědilo nové plemeno dobré zuby, pevnou, dobře rozvinutou pohybovou soustavu, přizpůsobivost, ostrost a nedůvěru k cizím. Od bernardýna převzalo zejména exteriér a dobrou cvičitelnost, od ruského strakatého honáckého psa pak jemný čich.

Všeobecné uznání vysokých kvalit psů nově vyvedeného plemene vedlo v roce 1985 ke schválení standardu plemene Moskevský strážní.

sipkaCo se naučí, nezapomene

Hustá srst s dobře vyvinutou podsadou umožňuje využití tohoto psa v nejrůznějších klimatických podmínkách. Ostrost a nedůvěra k cizím, které zdědil po kavkazovi, dělají z moskeváka fantastického hlídače a ochránce, aktivně bránícího svěřený objekt. Dědictví po bernardýnovi z něj dělá učenlivého a svému majiteli oddaného psa. Dobře se cvičí, výcvik je nutností. Vypracované reflexy mu zůstanou navždy, není třeba opakovaně je procvičovat.

Při vší nenáročnosti na životní podmínky potřebuje šikovné a pozorné vychovávání a péči, což znamená plnohodnotnou stravu, systematické dlouhé procházky a trénink dovedností. Tohoto psa by si měli pořídit jen ti, kteří už mají zkušenosti s výchovou a výcvikem psů.

Vybaven dobrou srstí, dá pes tohoto plemene raději přednost životu na dvoře před těsným bytem. Je velmi důležité, aby měl dobře rozvinuté svalstvo a celou pohybovou soustavu, čehož lze dosáhnout systematickým tréninkem. Není možné držet moskeváka na řetězu u boudy, neboť se z něj stane "mrzáček" s křivýma nohama.

Pro držení psů tohoto plemene je třeba pozemek ohraničit minimálně dvoumetrovým oplocením. Je také lepší rozvěsit informační tabulky, že objekt hlídá pes, neboť moskevák svěřený objekt opravdu hlídá a brání a neuplatíte ho ničím. Pes potřebuje také svou dřevěnou boudu (o rozměru 1 x 1,5m a 0,9m vysokou) nejlépe někde pod stromem. Pokud se rozhodnete pro vlastnictví tohoto miláčka a ochránce, neměli byste ho držet přivázaného více než 2-3 hodiny v kuse a s přestávkami ne déle než 5-6 hodin. Měli byste si také uvědomit, že v momentě, kdy máte pozemek zabezpečený moskevákem, může tam cizí osoba vejít opravdu pouze v doprovodu majitele. Když si psa dobře vychováte, může být pro vás kamarádem, ochráncem i hračkou najednou.

Moskevský strážní pes hlídá svěřený pozemek přibližně od věku šesti měsíců. K opravdu tvrdým zásahům se však používá až od věku dvou let, kdy je již plně vyspělý fyzicky a především psychicky. Jsou to psi velmi vyrovnaní, neútočí bezhlavě na plot, sami si vyhodnotí, jak mají na nastalou situaci zareagovat. Pokud figurant jenom prochází bez zájmu kolem, pes zůstává v klidu, pouze jej sleduje; když se ale přiblíží a snaží se dostat do objektu, nemá šanci.

Moskeváci doprovázeli expedice k Severnímu ledovému oceánu (PURŠ), ale také ke břehům ostrova France Josefa (POLLI-ČI), Dokázali, že zadržení zločince není pro ně problém (FAJRAM), stejně jako ostraha ulic či nejrůznějších objektů (REJ-GRUM, DŽEK), hlídali rozsáhlé sady a hospodářství. Ve výčtu jejich činností bychom mohli ještě dlouho pokračovat, neopomínaje jejich významnou úlohu v armádě. Velmi oblíbení jsou nejen ve městech, ale také na vesnicích a osamocených obydlích.

sipkaSvoji sílu si uvědomuje a nezneužívá ji

Moskevský strážní se stává v zemi původu čím dál více populárním. Důvodem jsou jeho kvality. Jedná se totiž o plemeno, které lze se stejným úspěchem služebně nasadit jak v podmínkách dálného severu, tak na horkém jihu, v nížinách, ale také na horách při značně sníženém tlaku. Je široce využíván v armádě, stráží různé objekty, vlastní jej také kynologové, je ochráncem a přítelem členů rodin, může být hračkou pro děti, pozná přítele i nepřítele svého pána. Při procházkách či jízdě hromadnými prostředky se na nikoho nevrhá, neštěká - vyniká bystrými a trvale vypracovanými brzdnými reflexy, a to je kladný faktor pro klidné soužití v městských podmínkách. Současně, stejně jako všichni služební psi, také moskevák si uvědomuje svoji sílu a chová se za normální situace klidně a vyrovnaně. Jeho ostrost se však při milém a něžném vychovávání v žádném případě neztrácí. Fantastický je jeho okamžitý přechod k zuřivosti při zřejmé hrozbě nebezpečí pánovi nebo psovi samotnému.

Závěrem lze říci že se jedna o velkého cvičitelného psa, hodícího se do každých klimatických podmínek. Po bernardýnovi nezdědil pouze mohutné tělo a vyrovnanou povahu, ale také velkou chuť k jídlu, s čímž by měl budoucí majitel počítat. Pro použití tohoto plemene při střežení objektu v zástavbě svědčí také skutečnost že není zbytečně hlučný. Moskevák není zbytečně útočný, ale vždy je ostražitý a připraven zakročit. Přes svou mohutnost dokáže vyvinout značnou rychlost při útoku a je velice vytrvalý. Neútočí na rukáv, ale na krk či rozkrok pachatele. Hladit moskeváka cizím lidem nedoporučuji. Nemá totiž rád familiérnost. Toto plemeno není dosud v České republice uznáno jako služební, ale začíná se prosazovat v bezpečnostních službách. Zkušenosti tohoto plemene si ověřila firma PK při hlídání letiště a celních zón, dále pak firma Tempo - Car Miloš Strnad při hlídání kamionů.

sipkaJak to chodí v Rusku:

"Volba plemene moskevský strážní se ukázala být správnou. Dva absolutně spolehliví ochránci, Šejch a Vatson, šetří autoparku značné prostředky a dokonce si i vydělají na "chleba s máslem". Čtyři roky hlídají v noci tři hektary našeho areálu psi. Zcela se vytratily krádeže benzínu z nádrží aut, krádeže dílů a zařízení ze strojů. Místní už sem přes plot nelezou a ti cizí trpí stále. Chytří a šikovní psi nezasahují při přelézání přes plot, ale při pokusu odejít z areálu zpět. Když je třeba, cizince zadrží. Pokud vetřelec strážícímu psu neodporuje, ten ho jen, přitisknutého k zemi, pohlídá, dokud nepřijde hlídač. A když odporuje? Pak může být rád, že ho moskevák jen potrhá. Na Vatsonově seznamu je přes padesát registrovaných pokousání, Šejch jich má na svědomí něco přes třicet." Tak vysvětluje zástupce ředitele firmy, zabývající se meziměstskou i mezinárodní přepravou, proč mají v obrovském areálu, kde parkují přes noc kamiony, dva moskevské strážné psy

Evžen Němec

Výše uvedený článek byl převzat z internetové stránky www.mita-press.cz